WP-Members 2.5.4 - en to fi translation catalogue (221 entries)

en: You are logged in as %s
fi: Olet kirjautunut sisään tunnuksella %s

en: click here to logout
fi: Klikkaa tästä kirjautuaksesi ulos

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui<br />Käyttäjätunnus tai salasana väärin.

en: You are not currently logged in.
fi: Et ole kirjautuneena sisään

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: login
fi: Kirjaudu

en: Forgot?
fi: Unohdit?

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Login Status
fi: Kirjautumisen tila

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Settings
fi: Asetukset

en: WP-Members Additional Fields
fi: WP-Members lisäkentät

en: Activate this user?
fi: Aktivoi tämä käyttäjä?

en: IP @ registration
fi: IP @ rekisteröinnissä

en: Manage Options
fi: Hallitse optioita

en: Block Posts by default
fi: Estä artikkeleiden näkyvyys oletusarvoisesti

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
fi: Huomaa: artikkeleiden näkyvyys voidaan sallia tai estää yksitellen

en: Block Pages by default
fi: Estä sivujen näkyvyys oletusarvoisesti

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
fi: Huomaa: sivujen näkyvyys voidaan sallia tai estää yksitellen

en: Show excerpts
fi: Näytä yhteenvedot

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
fi: Näyttää yhteenvedon sisällöstä sisäänkirjautumisen ja rekisteröitymisen yläpuolella sekä artikkeleissa ja sivuissa.

en: Notify admin
fi: Ilmoita pääkäyttäjälle

en: Sends email to admin for each new registration?
fi: Lähetä sähköposti pääkäyttäjälle jokaisen rekisteröitymisen yhteydessä?

en: Moderate registration
fi: Moderoi rekisteröitymiset

en: Holds new registrations for admin approval
fi: Pääkäyttäjän hyväksyntä vaaditaan

en: Use reCAPTCHA
fi: Ota käyttöön reCAPTCHA

en: Turns on CAPTCHA for registration
fi: CAPTCHA käytössä rekisteröinnissä

en: Turn off registration
fi: Estä rekisteröinnit

en: Turns off the registration process, only allows login
fi: Uusien käyttäjien rekisteröinti estetty, vain sisäänkirjautuminen sallittu

en: Legacy forms
fi: Aiemmat lomakkeet

en: Uses the pre-2.5.1 table-based forms (leave off to use CSS table-less forms)
fi: Käytä versiota 2.5.1 edeltäviä taulukkolomakkeita (älä valitse tätä, jos haluat CSS lomakkeet ilman taulukoita)

en: Time-based expiration
fi: Ajastettu vanhentuminen

en: Allows for access to expire
fi: Sisäänpääsyn sallitaan vanhentua

en: Trial period
fi: Koeaika

en: Allows for a trial period
fi: Sallii koeajan käytön

en: Ignore warning messages
fi: Varoitukset jätetään huomioimatta

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
fi: WP-Members hallintapaneelin varoitusten hylkääminen

en: Members Area URL:
fi: Jäsensivun URL:

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Register Page URL:
fi: Rekisteröitymissivun URL

en: Custom CSS:
fi: Mukautettu CSS:

en: Update Settings
fi: Päivitä asetukset

en: Manage Fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
fi: Määrittele mitkä kentät näytetään ja mitkä ovat pakollisia. Tähän kuuluvat kaikki kentät, sekä WP:n alkuperäiset että WP-Members lisäosan omat.

en: (Note: Email is always mandatory. and cannot be changed.)
fi: (Huomaa: sähköposti on aina pakollinen, eikä tätä voi muuttaa.)

en: Add/Delete
fi: Lisää/Poista

en: Field Label
fi: Kentän otsikko

en: Option Name
fi: Option nimi

en: Field Type
fi: Kentän tyyppi

en: Display?
fi: Näkyvissä?

en: Required?
fi: Pakollinen?

en: Checked?
fi: Rastitettu?

en: WP Native?
fi: WP sisäänrakennettu?

en: Delete
fi: Poista

en: (Email cannot be removed)
fi: (sähköpostiosoitetta ei voi poistaa)

en: Add
fi: Lisää

en: text
fi: teksti

en: textarea
fi: Tekstialue

en: checkbox
fi: rastitus

en: For checkbox, stored value if checked:
fi: Tallennettava kentän tieto, jos rastitettuna.

en: Update Fields
fi: Päivitä kentät

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
fi: Suojattu sisältö (artikkeli tai sivu), näkyy sisäänkirjautumis ja rekisteröitymislomakkeen yläpuolella.

en: Username is taken
fi: Käyttäjätunnus on jo varattu

en: Email is registered
fi: Sähköpostiosoite on jo käytössä

en: Registration completed
fi: Rekisteröinti on valmis

en: User update
fi: Käyttäjän päivitys

en: Passwords did not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password changes
fi: Salasana vaihtuu

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
fi: Unohtunutta salasanaa yritettiin nollata väärällä käyttäjätunnuksella tai sähköpostilla

en: Password reset
fi: Salasanan nollaus

en: Dialogs and Error Messages
fi: Dialogit ja virheilmoitukset

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
fi: Voit mukauttaa dialogien ja virheilmoitusten tekstejä. Yksinkertainen HTML on sallittua: %s jne.

en: Terms of Service (TOS)
fi: Käyttöehdot

en: Update Dialogs
fi: Päivitä dialogit

en: WP-Members settings were updated
fi: WP-Members asetukset on päivitetty

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
fi: Kentän otsikko vaaditaan uuden kentän lisäämiseksi.  Mitään ei nyt päivitetty.

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
fi: Option nimi vaaditaan uuden kentän lisäämiseksi. Mitään ei nyt päivitetty.

en: WP-Members fields were updated
fi: WP-Members kentät on päivitetty

en: WP-Members dialogs were updated
fi: WP-Members dialogit on päivitetty

en: reCAPTCHA was updated for WP-Members
fi: reCAPTCHA on päivitetty WP-Members:iä varten

en: WP-Members expiration periods were updated
fi: WP-Members vanhentumisajat on päivitetty

en: Settings were saved, but you have required fields that are not set to display!
fi: Asetukset päivitettiin, mutta pakollisia kenttiä eli ole asetettu näkymään!

en: Note: This will not cause an error for the end user, as only displayed fields are validated.  However, you should still check that 
    				your displayed and required fields match up.  Mismatched fields are highlighted below.
fi: HUOMAA: Tämä ei aiheuta virhettäloppukäyttäjän näkyviin, koska vain näkyvät kentät validoidaan. On kuitenkin suositeltavaa että tarkistat että 
    				näytetyt ja vaaditut kentät täsmäävät. Kentät jotka eivät täsmää on korostettu alla.

en: Version:
fi: Versio:

en: Follow
fi: Seuraa

en: If you find this plugin useful, please consider making a donation
fi: Jos tämä lisäosa on sinusta hyödyllinen, harkitsethan lahjoitusta tekijälle

en: Options
fi: Asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Dialogs
fi: Dialogit

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: PayPal Settings
fi: Paypal asetukset

en: Thank you for using WP-Members! You are using version %s
fi: Kiitos kun käytät WP-Members lisäosaa! Käyttämäsi versio on %s

en: If you find this plugin useful, please consider a %s donation %s
fi: Jos tämä lisäosa on sinusta hyödyllinen, harkitsethan tekijälle %s lahjoitusta %s

en: Manage reCAPTCHA Options
fi: Hallitse reCAPTCHA asetuksia

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
fi: reCAPTCHA on ilmainen CAPTCHA sovellus, joka auttaa kirjojen digitoinnissa samalla kun se estää roskapostitusten pääsyn blogiisi

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
fi: reCAPTCHA pyytää kommentoijia kirjoittamaan kaksi sanaa, jotka on skannattu kirjasta todistaakseen että kysessä on ihminen. Tällä varmistetaan että roskapostitusohjelmat eivät pääse kommentoimaan ja samalla vanhojen kirjojen skannauksia voidaan automatisoida. Lue enemmän %s reCAPTCHA kotisivulta %s

en: reCAPTCHA Keys
fi: reCAPTCHA avaimet

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "public" and a "private" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
fi: reCAPTCHA vaatii API-avaimen, joka koostuu "julkisesta" ja "yksityisestä" avaimesta. Voit tilata itsellesi ilmaisen %s reCAPTCHA avaimen %s

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Private Key
fi: Yksityinen avain

en: Choose Theme
fi: Valitse teema

en: Red
fi: Punainen

en: White
fi: Valkoinen

en: Black Glass
fi: Musta lasi

en: Clean
fi: Puhdista

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Update reCAPTCHA Settings
fi: Päivitä reCAPTCHA asetukset

en: %d users were activated.
fi: %d käyttäjää aktivoitu.

en: Users ready to export, %s click here %s to generate and download a CSV.
fi: Käyttäjät valmiina vientiin, %s klikkaa tästä %s luodaksesi ja ladataksesi CSV tiedoston.

en: WP-Members Users
fi: WP-Members Käyttäjät

en: Add New
fi: Luo uusi

en: No
fi: Ei

en: No users matched your criteria
fi: Yksikään käyttäjä ei vastannut ehtojasi

en: Bulk Actions
fi: Massatoiminnot

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Export
fi: Vie

en: Apply
fi: Käytä

en: Cheatin&#8217; uh?
fi: Kusetusta&#8217; vai?

en: there was an error and no users were exported
fi: tapahtui virhe, eikä yhtään käyttäjää voitu viedä

en: Activated?
fi: Aktivoitu?

en: Subscription
fi: Tilaus

en: Expires
fi: Vanhenee

en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Yes
fi: Kyllä

en: Sorry, %s is a required field.
fi: Valitettavasti %s on pakollinen tieto.

en: Sorry, username is a required field
fi: Käyttäjätunnus on pakollinen tieto.

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
fi: Käyttäjätunnus voi sisältää ainoastaan kirjaimia ja numeroita.

en: You must enter a valid email address.
fi: Annoit väärän käyttäjätunnuksen tai salasanan.

en: You must complete the CAPTCHA form.
fi: CAPTCHA lomake on täytettävä oikein.

en: We were unable to validate the public key.
fi: Julkisen avaimen varmennus epäonnistui.

en: We were unable to validate the private key.
fi: Yksityisen avaimen varmennus epäonnistui.

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
fi: Haasteen parametri varmenneskriptissä oli väärä.

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
fi: CAPTCHA ratkaisu oli väärin

en: The parameters to verify were incorrect
fi: Varmennusparametrit olivat väärin

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
fi: reCAPTCHA API-avaimet on sidottu tiettyyn domainiin tietoturvasyistä.

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
fi: reCAPTCHA palvelin ei vastaa, yritä uudestaan.

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Address 1
fi: Katuosoite

en: Address 2
fi: Osoiterivi 2

en: City
fi: Paikkakunta

en: State
fi: Maakunta/osavaltio

en: Zip
fi: Postinumero

en: Country
fi: Maa

en: Day Phone
fi: Puhelin

en: Email
fi: sähköpostiosoite

en: Website
fi: Omat nettisivusi

en: Biographical Info
fi: Kuvaus sinusta

en: TOS
fi: Käyttöehdot

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please login.  New users may register below.
fi: Tämä sisältö on rajattu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla on tänne käyttäjätunnus, ole hyvä ja kirjaudu sisään. Uudet käyttäjät voivat rekisteröityä alla olevan lomakkeen avulla.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
fi: Antamasi käyttäjätunnus on jo varattu, kokeile jotain toista.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
fi: Antamasi sähköpostiosoite on jo käytössä. <br /> Anna jokin toinen osoite.

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now login using the password that was emailed to you.
fi: Onnittelut! Rekisteröintisi onnistui. <br /> <br /> Voit nyt kirjautua sisään salasanalla, joka lähetetään sinulle antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

en: Your information was updated!
fi: Tietosi on päivitetty!

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
fi: Salasanat eivät täsmää.<br /><br />Yritä uudestaan.

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
fi: Salasana on vaihdettu!<br /><br />Sinun on kirjauduttava uudestaan sisään uudella salasanallasi.

en: Either the username or email address do not exist in our records.
fi: Käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitetta ei löydy.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
fi: Salasana onnistuneesti vaihdettu!<br /><br />Sinulle on lähetetty sähköposti, joka sisältää uuden satunnaisesti tuotetun salasanan tilillesi. Voit vaihtaa salasanan haluamaasi kuin kirjaudut seuraavan kerran sisään.

en: You may change your password here: %s
fi: Voit vaihtaa salasanasi täällä: %s

en: Your registration info for %s
fi: Rekisteröintitiedot käyttäjälle %s

en: Thank you for registering for %s
fi: Kiitos kun rekisteröidyit %s

en: Your registration information is below.
fi: Rekisteröintitietosi ovat seuraavat.

en: You may wish to retain a copy for your records.
fi: On suositeltavaa että säilytät nämä tiedot itselläsi varmassa paikassa.

en: username: %s
fi: Käyttäjätunnus: %s

en: password: %s
fi: Salasana: %s

en: You may login here:
fi: Voit kirjautua sisään täältä:

en: Thank you for registering for %s. Your registration has been received and is pending approval.
fi: Kiitos kun rekisteröidyit sivustolle %s. Rekisteröintitiedot on vastaanotettu ja odottavat pääkäyttäjän hyväksyntää.

en: You will receive login instructions upon approval of your account
fi: Kun tilisi ja käyttäjätunnuksesi on hyväksytty, saat sähköpostilla yksityiskohtaiset tiedot sisäänkirjautumista varten.

en: Your registration for %s has been approved
fi: Rekisteröitymisesti sivulle %s on nyt hyväksytty

en: Your registration for %s has been approved.
fi: Rekisteröitymisesti sivulle %s on nyt hyväksytty.

en: You may login at: %s
fi: Voit kirjautua sisään täällä: %s

en: You originally registered at:
fi: Olet alunperin rekisteröitynyt:

en: Password reset for %s
fi: Salasanan nollaus tunnukselle %s

en: Your password for %s has been reset
fi: Salasanasi tunnuksella %s on nollattu

en: Your new password is included below. You may wish to retain a copy for your records.
fi: Uusi salasanasi näkyy alla. Säilytä tästä kopio itselläsi.

en: This is an automated message from %s
fi: Tämä viesti on lähetetty automaattisesti osoitteesta %s

en: Please do not reply to this address
fi: Älä vastaa tähän osoitteeseen

en: New user registration for %s
fi: Uuden käyttäjän rekisteröinti nimellä %s

en: The following user registered for %s
fi: Seuraava käyttäjä on rekisteröitynyt nimellä %s

en: and is pending admin approval
fi: ja odottaa pääkäyttäjän hyväksyntää

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
fi: WP asetuksesi sallivat kenen tahansa rekisteröityä. Tämä ei ole suositeltava asetus.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
fi: Voit %s muuttaa tästä %s  "Kuka tahansa voi rekisteröityä" asetuksen.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
fi: Tämä asetus sallii /wp-login.php sivulla olevan linkin käyttää Wordpressin omaa rekisteröintiprosessia, joka näin mahdollistaa WP-Members rekisteröintiprosessin kiertämisen. Yleensä tätä ei suositella, mutta jos et muuta tätä asetusta, voit valita varoitusten hylkäämisen WP-Members asetuspaneelista.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
fi: WP asetuksesi sallivat kenen tahansa kommentoida. Tämä ei ole suositeltava asetus.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
fi: WP asetuksesi sallivat kenen tahansa kommentoida, riippumatta siitä olivatko he rekisteröityneitä tai ei. Riippuen käyttötavastasi tämä saattaa olla järkevää tai sitten ei. Jos et muuta tätä asetusta, voit valita varoitusten hylkäämisen WP-Members asetuspaneelista.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
fi: WP asetukset sallivat RSS syötteet täydellä tekstillä. Tätä ei suositella.

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
fi: Jos jätät tämän asetuksen päälle, kuka tahansa voi lukea kaiken suojatun sisällön RSS lukijalla. Voit sen sijaan valita että vain lyhyt yhteenveto näytetään.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
fi: WP-Members säilöö rekisteröinnit hyväksyntää varten

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
fi: WP-Members on nyt estänyt rekisteröintiprosessin

en: You have turned on reCAPTCHA
fi: Olet ottanut käyttöön reCAPTCHA:n

en: There was an error with the CAPTCHA form.
fi: CAPTCHA lomakkeessa oli virhe.

en: Edit Your Information
fi: Täytä omat tietosi

en: Password fields cannot be empty
fi: Salasanakentät eivät saa olla tyhjiä

en: Existing users Login
fi: Rekisteröityneiden käyttäjien sisäänkirjautuminen

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Change Password
fi: Vaihda salasanaa

en: New Password
fi: Uusi salasana

en: Repeat Password
fi: Toista salasana

en: Update Password
fi: Päivitä salasana

en: Reset Forgotten Password
fi: Unohtuneen salasanan nollaus

en: Reset Password
fi: Nollaa salasana

en: Remember me
fi: Muista minut

en: Forgot password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Click here to reset
fi: Klikkaa tästä nollataksesi

en: New User?
fi: Uusi käyttäjä?

en: Click here to register
fi: Klikkaa tästä rekisteröityäksesi

en: Login Failed!
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui!

en: You entered an invalid username or password.
fi: Annoit väärän käyttäjätunnuksen tai salasanan.

en: Click here to continue.
fi: Klikkaa tähän jatkaaksesi.

en: New Users Registration
fi: Uuden käyttäjän rekisteröinti

en: Choose a Username
fi: Valitse käyttäjätunnus

en: Please indicate that you have read and agree to the %s Terms of Service %s
fi: Ole hyvä ja vahvista lukeneesi ja ymmärtäneesi %s käyttöehdot %s

en: Submit
fi: Valmis

en: Clear Form
fi: Tyhjennä lomake

en: Required field
fi: Pakollinen tieto

en: Edit My Information
fi: Muuta omia tietojani

en: Click here to logout.
fi: Klikkaa tästä kirjautuaksesi ulos

en: Begin using the site.
fi: Aloita sivuston käyttö.

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
fi: Ole hyvä ja vahvista lukeneesi ja ymmärtäneesi %s käyttöehdot %s

note: Description of the plugin/theme
en: WP access restriction and user registration.  For more information and to download the Users Guide, visit <a href="http://butlerblog.com/wp-members">http://butlerblog.com/wp-members</a>. A <a href="http://butlerblog.com/wp-members/wp-members-quick-start-guide/">Quick Start Guide</a> is also available. WP-Members(tm) is a trademark of butlerblog.com.
fi: WP käytön rajaaminen ja käyttäjien rekisteröinti. Lisätiedot ja käyttöohjeet (englanninkielellä)  <a href="http://butlerblog.com/wp-members"> http://butlerblog.com/wp-members </ a>. Toimiva demo osoitteessa <a href="http://butlerblog.com/wpmembers"> http://butlerblog.com/wpmembers </ a>. WP-Members (tm) on tavaramerkki, jonka omistaa butlerblog.com.
