WP-Members 2.6.4 - en to da translation catalogue (202 entries)

en: Settings
da: Indstillinger

en: WP-Members Additional Fields
da: WP-Members Ekstra Felter

en: Activate this user?
da: Aktiver denne bruger?

en: Manage Options
da: Administrer Valgmuligheder

en: Block Posts by default
da: Bloker Poster som standard

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
da: Bemærk: Poster kan stadig blokeres eller frigives individuelt under redigering

en: Block Pages by default
da: Bloker Sider som standard

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
da: Bemærk: Sider kan stadig blokeres eller frigives individuelt under redigering

en: Show excerpts
da: Vis Uddrag

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
da: Vis uddrag inden Log på / Registrering af både Poster og Sider

en: Notify admin
da: Underret Admin

en: Sends email to admin for each new registration?
da: Send email til Admin for hver ny registrering?

en: Moderate registration
da: Rediger registrering

en: Holds new registrations for admin approval
da: Tilbageholder nye registreringer for godkendelse fra Admin

en: Use reCAPTCHA
da: Brug reCAPTCHA

en: Turns on CAPTCHA for registration
da: Slår CAPTCHA til under registrering

en: Turn off registration
da: Afbryd registrering

en: Turns off the registration process, only allows login
da: Afbryder registreringsprocessen, tillader kun log på

en: Trial period
da: Prøveperiode

en: Allows for a trial period
da: Tillader en prøveperiode

en: Ignore warning messages
da: Ignorer advarsels-beskeder

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
da: Ignorerer WP-Members advarsels-beskeder i administrationspanelet

en: Optional
da: Valgfrit

en: Update Settings
da: Opdater Indstillinger

en: Manage Fields
da: Administrer Felter

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
da: Beslut hvilke felter der skal vises og hvilke der er obligatoriske. Dette inkluderer både almindelige WP felter og WP-Member felter

en: (Note: Email is always mandatory. and cannot be changed.)
da: (Bemærk: Email er altid obligatorisk - og kan ikke ændres.)

en: Add/Delete
da: Tilføj/Slet

en: Field Label
da: Felt Etiket

en: Option Name
da: Valgt Navn

en: Field Type
da: Felt Type

en: Display?
da: Vis?

en: Required?
da: Obligatorisk?

en: Checked?
da: Markering?

en: WP Native?
da: WP Felt?

en: Delete
da: Slet

en: (Email cannot be removed)
da: (Email kan ikke slettes)

en: Add
da: Tilføj

en: text
da: Tekst

en: textarea
da: Tekstfelt

en: checkbox
da: Markeringsboks

en: dropdown
da: Dropdown

en: password
da: Kodeord

en: For checkbox, stored value if checked:
da: Hvilken værdi gemmes, når markerings-boksen checkes:

en: For dropdown, array of values:
da: Til Dropdown, tabel med valg:

en: Options should be Option Name|option_value,
da: Valg skal skrives Valg Navn|valg_værdi,

en: Visit plugin site for more information
da: Besøg Plugin Site for mere information

en: Update Fields
da: Opdater Felter

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
da: Vises over Log på / Registrering på Post eller Side med begrænset adgang

en: Username is taken
da: Brugernavn er taget

en: Email is registered
da: Email er registreret

en: Registration completed
da: Registrering fuldført - afventer godkendelse

en: User update
da: Bruger opdatering

en: Passwords did not match
da: Kodeordene er ikke ens

en: Password changes
da: Ændret Kodeord

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
da: Brugernavn eller Email eksisterer ikke når glemt Kodeord forsøges nulstillet

en: Password reset
da: Nulstil Kodeord

en: Dialogs and Error Messages
da: Dialoger og Fejlmeldinger

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
da: Du kan tilpasse tekster til dialog og fejlmeldinger. Simpel HTML er tilladt %s osv.

en: Terms of Service (TOS)
da: Vilkår for Deltagelse

en: Update Dialogs
da: Opdater Dialoger

en: WP-Members settings were updated
da: WP-Member indstillinger er opdateret

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
da: Felt-etikette er nødvendig for at tilføje et nyt felt. Intet er ændret.

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
da: Valgt Navn er nødvendigt for at tilføje et nyt felt. Intet er ændret.

en: WP-Members fields were updated
da: WP-Members felter er opdateret

en: WP-Members dialogs were updated
da: WP-Members dialoger er opdateret

en: reCAPTCHA was updated for WP-Members
da: reCAPTCHA er opdateret for WP-Members

en: WP-Members expiration periods were updated
da: WP-Members prøveperiode er opdateret

en: WP-Members emails were updated
da: WP-Members emails er opdateret

en: Settings were saved, but you have required fields that are not set to display!
da: Indstillingerne er gemt, men der er obligatoriske felter, som ikke er indstillet til at blive vist!

en: Note: This will not cause an error for the end user, as only displayed fields are validated.  However, you should still check that your displayed and required fields match up.  Mismatched fields are highlighted below.
da: Bemærk: Dette vil ikke medføre en fejl for slutbrugeren, da kun viste felter er valideret. Du bør dog stadig kontrollere, at dine viste, og krævede felter passer sammen. Forkerte felter er fremhævet nedenfor.

en: Follow
da: Følg

en: Options
da: Valg

en: Fields
da: Felter

en: Dialogs
da: Dialog

en: Emails
da: Email

en: Subscriptions
da: Abonnement

en: Manage reCAPTCHA Options
da: Administrer reCAPTCHA Valg

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Black Glass
da: Sort Glas

en: Clean
da: Ren

en: %d users were activated.
da: %d brugere er aktiverede.

en: Users ready to export, %s click here %s to generate and download a CSV.
da: Brugere klar til export %s Klik her %s for at generere og downloade en CSV.

en: WP-Members Users
da: WP-Members Brugere

en: Add New
da: Tilføj Ny

en: No
da: Nej

en: No users matched your criteria
da: Ingen brugere matchede dine kriterier

en: Bulk Actions
da: Gruppe handling

en: Activate
da: Aktiver

en: Export
da: Eksporter

en: Apply
da: Ansøge

en: New Registration
da: Ny Bruger Registrering

en: Registration is Moderated
da: Registrering fuldført

en: Registration is Moderated, User is Approved
da: Din registrering er godkendt

en: Password Reset
da: Kodeord Nulstillet

en: Admin Notification
da: Admin Meddelelse

en: Email Signature
da: Email underskrift

en: Email Messages
da: Email Besked

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
da: Du kan tilpasse indholdet af emails sendt fra denne plugin

en: A list of shortcodes is available here.
da: liste med shortcodes kan ses her.

en: Set a custom email address
da: Indsæt en gyldig Email-adresse

en: (optional)
da: (obligatorisk)

en: Set a custom email name
da: Skriv dit email navn her

en: Subject
da: Emne

en: Body
da: Brødtekst

en: Update Emails
da: Opdater Emails

en: There was an error with the CAPTCHA form.
da: Der opstod en fejl in CAPTCHA skemaet.

en: Edit Your Information
da: Rediger dine Oplysninger

en: Password fields cannot be empty
da: Kodeordsfelt må ikke være tomt

en: Additional Info
da: Ekstra Oplysninger

en: Indicates a required field
da: Et obligatorisk felt

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
da: Dine WP indstillinger tillader alle at registrere sig - dette kan ikke anbefales.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
da: Du kan %s ændre dette her %s ved at sørge for boksen ved siden af "Alle kan registrere " er u-markeret.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
da: Denne indstilling tillader at et link på /wp-login.php siden for at lade sig registrere ved hjælp af WP oprindelige registreringsprocessen således omgår enhver form for registrering, du bruger sammen med WP-Members. I nogle tilfælde passer dette til brugernes ønsker/behov, men de fleste brugere bør fjerne markeringen af denne mulighed. Hvis du ikke ændrer denne indstilling, kan du vælge at ignorere disse advarsler i henhold til WP-medlemmer indstillinger.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
da: Dine WP indstillinger tillader alle at skrive kommentarer - denne indstilling kan ikke anbefales.

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
da: Du kan %s ændre dette her %s ved at sørge for boksen ved siden af "Brugere skal være registrerede og logget ind for at kommentere  " er markeret.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
da: Denne indstilling gør det muligt for alle brugere at kommentere, selv om de ikker er registreret. Afhængigt af, hvordan du bruger WP-Members  afgør om du bør ændre denne indstilling eller ej. Hvis du ikke ændrer denne indstilling, kan du vælge at ignorere disse advarsler i henhold til WP-Members indstillinger.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
da: Din WP indstilling tilader fuld RSS feeds - denne indstilling kan ikke anbefales

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
da: Du kan %s ændre dette %s ved at ændre "For hvert indlæg, vis " to "Resume."

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
da: At sætte RSS til fuld tekst giver alle mulighed for at læse dit beskyttet indhold i en RSS-læser. At ændre RSS til Oversigt forhindrer dette og dine feeds vil kun blive vist som summarisk tekst.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
da: Du har sat WP-Members til at vente på godkendelse af registreringer

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
da: men du har ikke ændret standard besked for "Registrering fuldført" under "WP-Members Dialoger og Fejlmeldinger."  Du bør ændre denne besked så brugerne ved at deres tilmelding afventer godkendelsel.

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
da: Du har sat WP-Members til at afbryde registreringsprocessen

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
da: men du skal også ændre og / eller e-mail admin for nye registreringer. Du skal oprette en registreringsside for brugere.

en: You have turned on reCAPTCHA
da: Du har slået reCAPTCHA til

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
da: men du ikke har indtastet API nøgler. Du skal bruge både en offentlig og privat nøgle. Den CAPTCHA vises ikke, medmindre at en gyldig API-nøgle er inkluderet.

en: Existing users Login
da: Eksisterende Brugeres Login

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Kodeord

en: Login
da: Log på

en: Change Password
da: Skift Kodeord

en: New Password
da: Nyt Kodeord

en: Repeat Password
da: Gentag Kodeord

en: Update Password
da: Opdater Kodeord

en: Reset Forgotten Password
da: Nulstil glemt Kodeord

en: Reset Password
da: Nulstil Kodeord

en: Remember me
da: Husk mig

en: Forgot password?
da: Glemt Kodeord?

en: Click here to reset
da: Klik her for at nulstille

en: New User?
da: Ny Bruger

en: Click here to register
da: Klik her for at registrere

en: Login Failed!
da: Log på fejlede!

en: You entered an invalid username or password.
da: Du har skrevet forkert Brugernavn eller Kodeord.

en: Click here to continue.
da: Klik her for at fortsætte.

en: New Users Registration
da: Ny Bruger Registrering

en: Choose a Username
da: Vælg et Brugernavn

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
da: Marker at du accepterer %sVilkår for Deltagelse %s

en: Submit
da: Indsend

en: Clear Form
da: Ryd indhold

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: Edit My Information
da: Rediger mine info

en: You are logged in as %s
da: Du er logget på som %s

en: Click here to logout.
da: Klik her for at logge ud.

en: Begin using the site.
da: Begynd at bruge sitet

en: click here to logout
da: Klik her for at logge ud

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Snyder du?

en: there was an error and no users were exported
da: der opstod en fejl og ingen Brugere blev eksporteret

en: Activated?
da: Aktiveret?

en: Subscription
da: Abonnement

en: Expires
da: Udløber

en: Registered
da: Registreret

en: Yes
da: Ja

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Address 1
da: Adresse1

en: Address 2
da: Adresse2

en: City
da: By

en: State
da: Region

en: Zip
da: Postnr

en: Country
da: Land

en: Day Phone
da: Telefon

en: TOS
da: VfD

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please login.  New users may register below.
da: Dette er en lukket Brugerside. Hvis du er registreret bruger kan du logge på ellers må du lade dig registrere.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
da: Dette Brugernavn er taget. Prøv et andet.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
da: Denne Email-adresse er allerede tilknyttet en bruger. <br />Prøv en anden.

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now login using the password that was emailed to you.
da: Tillykke din registrering er gennemført.<br /><br />Du kan nu logge på ved hjælp af det Kodeord som er blevet sendt til dig.

en: Your information was updated!
da: Dine Oplysninger er blevet opdateret!

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
da: Kodeordene er ikke ens.<br /><br />Prøv igen.

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
da: Kodeordet er nu ændret!<br /><br />Du bliver nød til at logge på igen med dit nye Kodeord.

en: Either the username or email address do not exist in our records.
da: Brugernavn eller Email-adresse eksisterer ikke i databasen.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
da: Kodeord er nulstillet!<br /><br />En Email med nyt kodeord er blevet sendt til din Email-adresse. Du kan skifte det tilfældige kodeord med et nyt efter at du har logget dig på.

en: Sorry, %s is a required field.
da: %s skal udfyldes, er et obligatorisk felt.

en: Sorry, username is a required field
da: Brugernavn skal udfyldes, er et obligatorisk felt

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
da: Brugernavn må kun indeholde bogstaver.

en: You must enter a valid email address.
da: Du skal indtaste en gyldig Email-adresse.

en: You must complete the CAPTCHA form.
da: Du skal færdiggøre CAPTCHA skemaet.

en: We were unable to validate the public key.
da: Det var ikke muligt at validere den offentlige nøgle.

en: We were unable to validate the private key.
da: Det var ikke muligt at validere den private nøgle.

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
da: CAPTCHA løsningen er ikke fuldstændig.

en: The parameters to verify were incorrect
da: Verificierings-parametrene er forkerte

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager er reCAPTCHA API nøglen er tilknyttet et specifikt domænenavn.

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
da: reCAPTCHA serveren blev ikke tilsluttet.  Prøv igen.

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
da: Log på fejlede! <br />Forkert Brugernavn eller Kodeord.

en: You are not currently logged in.
da: Du er ikke logget på.

en: login
da: log på

en: Forgot?
da: Glemt?

en: Register
da: Registrer

en: Login Status
da: Log Status

en: Terms of Service
da: Vilkår for Deltagelse

en: %sclose%s
da: %sluk%s

en: %sprint%s
da: %sudskriv%s
